بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ و عَجّل فَرَجَهم

الَّذِینَ یُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ وَیَخْشَوْنَهُ وَلَا یَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّهَ  وَکَفَى بِاللَّهِ حَسِیبًا.۱
از خصوصیات اهل ایمان این است که ندای توحید را ابلاغ و در این مسیر فقط خدا را در نظر داشته و خشیت او را در دل دارند، و از هیچ کس جز خدا نمی هراسند.

اسلام عزیز ؛ از همان آغاز رسالت حضرت ختمی مرتبت صلی الله علیه و آله تاکنون ، آماج توطئه ها و خطرات بوده است. با اینکه در این مسیر وجود نورانی پیامبر رحمت تلاش های فراوان و رنج های شدیدی را تحمل کردند ، امّا باز هم بعد از شهادت ایشان، که عَلَم این مسیر به دست امیرمومنان علی علیه السلام و فرزندان بزرگوار ایشان علیهم السلام سپرده شد ؛ این رنج ها و سختی ها ادامه یافت و حتی گاهی به گونه ای می گذشت که فَصَبَرتُ، وفِی العَینِ قَذىً، وفِی الحَلقِ شَجاً !۲

اکنون که بیش از ۱۴۴۰ سال از رسالت آخرین پیامبر می گذرد، همچنان سخنان، خط مشی و مسیر ایشان در بین جامعه اسلامی مغفول مانده ، و با اینکه در غیبت کبری، علما و بزرگان بصیر دین ، جهادگرانه به تلاش و کوشش پرداخته اند ، باز هم مشاهده می کنیم که نیاز به تلاش مضاعف است.

امّا ایران عزیز ؛ تاریخ را که ورق می زنیم، خط به خط آن نشانه هایی از عظمت ، زیبایی ، شکوه و فرهنگ به چشم می خورد. لکن همین ایرانِ زیبا در برهه های مختلف تاریخی مورد هجوم زورگویان و جاه طلبان قرار گرفته است که با خودخواهی سعی در تکّه تکّه کردن آن را داشته اند ؛ و در نهایت می بینیم که هر کسی با هر نیّتی ، لطمه ای به این تاریخِ پُر افتخار زده است.

والبته هرگز از یاد نمی بریم که سلحشورانی وطن پرست ، با خونِ پاک آریایی در مقابل این قدرت طلبان قد عَلم می کردند و پای به ناحق  وارد شده به این سرزمین را از ریشه قطع می کردند. در بعضی از اوراقِ این کتاب تاریخ کهن ، می بینیم که قدرتِ این قُلدُر ها بیشتر بوده و در نهایت باعث عقب گرد های ایران عزیزمان از اهداف بلند خود می شدند. وجود این قُلدُر مآب ها در تاریخ سیاسی – اجتماعی ایران ، درس های بزرگی است برای مردمانی که با بی معرفتی جلوی آنان نایستادند و کشور را به سقوط در درّه‌ای عمیق نزدیک می کردند. و اینها درس هایی گران سنگ است برای آن هایی که کتاب تاریخ را بدون هیچ سوء گیری مطالعه می کنند.

ایران کهن  از زمان ورود اسلام ، رنگ و بوی متفاوت تری به خود می گیرد ؛ و با ورود خاندان نبوّت علیهم السلام نورانیّت ویژه‌ای پیدا می کند. امّا گاه سردمداران و حکمرانان بی خرد ، مانع گسترش این نورانیت می شدند و راهزنان فکر وعقیده و آگاهی ، حقیقت را از جلوی چشمان ایرانیان پاک طینت می دزدیدند.

کتاب تاریخ را که با سرعت بیشتری ورق بزنیم ، می رسیم به صد ساله اخیر ؛ صد سال پر از فراز و نشیب.
در صد سال گذشته ، عنصر اراده و بصیرت ، جان مایه‌ی پیشرفت همه جانبه و حقیقی کشور بوده است.

در نهایت انقلاب اسلامی ؛ الهام گرفته از ایمان اسلامی و اعتقاد به اصول حقّه‌ی الهی ، ورقِ تاریخ این کشور را به کلّی تغییر داد و کشور را در اتوبان پُر سرعت توسعه و بهره برداری از ظرفیت های بالقوه ملّی قرار داد.

محوریت های گام دوم انقلاب در نگاه حضرت اقا

اکنون ؛ ما که زاده‌ی این کشور عزیز ، در بطنِ انقلاب اسلامی هستیم و در این عصر که آغازِ راهِ چهل ساله‌ی دوم انقلاب است ، پا به عرصه‌ی وجود نهادیم ؛ جهادگران و حافظان این کشور را می بینیم که چگونه با اندیشه ، قلم ، کار و حتّی خون‌شان از این مرز و بوم حراست می کنند.

امّا در این میان همچنان ضعف هایی را مشاهده می کنیم که ریشه در ناکارآمدی ، بی‌انگیزگی ، کم همّتی و عدم هوشیاری عدّه‌ای دارد که اگر نمی بودند بی شک دستاورد های ما بسیار بیشتر و گسترده تر از آنچه اکنون می بینیم ، می بود.

به قول رهبر انقلاب در بیانیه گام دوّم : محصولِ تلاشِ چهل ساله ، اکنون در برابر چشم ما است. کشور و ملّتی مستقل ، آزاد ، مقتدر ، باعزّت ، متدیّن ، پیشرفته در علم ، انباشته از تجربه های گران بها و مطمئن و امیدوار ، دارای تاثیر اساسی در منطقه و دارای منطقی قوی در مسائل جهانی ، رکوردار در شتاب پیشرفت های علمی ، سرآمد در جمعیتّ جوانِ کارآمد ، و بسی ویژگی های افتخار آمیز دیگر که همگی محصول انقلاب بوده است.

راه کلاسور از کانال های خودسازی ، جامعه سازی و تمدّن سازی عبور می کند.

در این بُرهه ؛ نظام فکری و اندیشه هایی که پشتوانه مجموعه‌ کلاسور است ، دو راه را در پیش روی خود مشاهده می کرد:

  • راهی برای حصول موفقیت های شخصی که می توانست (با توجه به استعدادهای راهبران این مجموعه) در رفاهِ کشورهای اروپایی و آمریکایی محقق شود.
  • راهی که ادامه دهنده‌ی تمام تلاش ها و جهادهای هموطنانش برای تحقق آرمان های ایران باشکوه باشد.

و ما راه دوّم را برگزیدیم ؛ راهی برای ساختن ایران اسلامی بزرگ.

به لطف حق ؛ کلاسور راهی را در پیش گرفته که می داند در این مسیر ، نسل جوان مومن ، دانا ، پُرانگیزه ، با ابتکار ، هوشیار ، آزاد و باعزّت ساخته می شود. و اگر با خودمان صادق باشیم ؛ “خواهیم دید که هرگز نمی توان جوانانی را تصور کرد که از این چشم انداز های مبارک ، دل‌زده شوند.۳

سالک طریق تعالی مجله ویدئویی کلاسور سجاد رنجبر

کلاسور ؛ راهی را شروع کرده که تا کنون تنها قطعه‌ای از مسیر پُر افتخار به سوی آرمان های بلند نظام جمهوری طی شده است ، و بی شک مسیر طولانی و صعب العبوری در پیش روی خود می بیند.

کلاسور متولد شد! تولّد او را در رویشِ چهل ساله‌ی دوم انقلاب به فال نیک می‌ گیریم.

به فضل خدا کلاسور متولد شد! با نگاهی خوش بینانه به آینده.

کلاسور ، متولد شد که مبارزه‌ی خود را با دشمن ترین دشمنان ، یعنی ناامیدی و ترس آغاز کند ، و خط مشی خود را کلام گُهربار امیر المومنین علی علیه السلام قرار داده است که می فرمایند:

إِذَا هِبْتَ أَمْراً فَقَعْ فِیهِ، فَإِنَّ شِدَّهَ تَوَقِّیهِ أَعْظَمُ مِمَّا تَخَافُ مِنه.۴
هنگامى که از چیزى مى ترسى، خود را در آن بیفکن ، زیرا گاهى ترسیدن از چیزى، از خود آن سخت تر است.

کلاسور متولد شد ؛ تا غبار غفلت از ظرفیت ها ، توانمندی ها ، و استعداد ها را بزداید تا به این معرفت دست پیدا کنیم که با یک گل هم بهار می شود ؛ و همه ما همان یک گل هستیم.

کلاسور متولد شد ؛ تا این پیام را به همه عالم برساند که رسیدن به بلندترین آرمان ها و آماده سازی برای پایه‌گذاری حکومت آخرین منجی از نسل آخرین پیامبر محتاجِ جهاد و تلاش بی‌وقفه همراه با کسب دانش و معرفت است. ان‌شاءالله

اللّهُمَّ أَدْرِکْ بِنا قِیامَهُ، وَأَشْهِدْنا أَیَّامَهُ۵
یکم فروردین ۱۳۹۸ ه.ش
سجاد رنجبر


  1. سوره مبارکه احزاب آیه شریفه سی و نهم []
  2. صبر کردم در حالی که خار در چشم و استخوان در گلو داشتم – خطبه چهارم نهج البلاغه []
  3. بخشی از بیانات معظم له در گام دوم []
  4. حکمت ۱۷۵ نج البلاغه []
  5. خدایا رسیدن به قیامش را روزی ما کن و در روزگارش ما را حاضر کن []